Pozor na bezklíčkové otevírání aut


Vymoženost moderních typů aut v podobě bezklíčkového otevírání a startování aut je jistě příjemnou a pohodlnou záležitostí. Stačí jen přijít k autu, dotknout se kliky, auto se Vám otevře, nasednete, zmáčknete tlačítko pro nastartování a odjedete. Žádné vyndávání klíčů z kapsy, žádné hledání zdířky zapalování. Bohužel, každá mince má dvě strany, a jelikož dnešní zloději automobilů nespí a stále se zdokonalují v jejich krádežích, je nasnadě, že ani takovýto systém pro ně nepředstavuje nic nepřekonatelného. Právě naopak. V poslední době se množí případy, kdy právě díky bezklíčkovému otevírání aut (Keyless-Go, Keyless-Entry atp.) bylo auto odcizeno a to o mnoho jednodušší a elegantnější metodou, než dříve.

Jak bezklíčkové otevírání aut funguje?


Bezklíčkové otevírání aut funguje na principu komunikace mezi klíčem a vozidlem. Po přiblížení se k autu a zmáčknutí senzoru na klice vozidla jeho dveří dojde k požadavku ze strany automobilu na komunikaci směrem ke klíči a v případě, že je nalezen odpovídající signál, vozidlo se odemkne. Klíč musí být v takovém případě ale v bezprostřední blízkosti automobilu. Pak stačí již jen nastoupit, stisknout tlačítko pro nastartování a vozidlo tak uvést do provozu. Snadné, pohodlné, avšak záludné.

V čem spočívá riziko krádeže aut s těmito systémy?


Jelikož se jedná o pouhé zprostředkování komunikace mezi klíčem a vozidlem, objevili moderní zloději metodu, jak signál z klíčku prodloužit a obejít tak požadavek na jeho přítomnost v blízkosti auta. Pomocí speciálního elektronického zařízení snadno prodlouží signál z klíče a signál z vozidla i na několik desítek, či stovek metrů. Pokud je vozidlo s tímto systémem zaparkováno před rodinným domem a jeho klíče jsou uloženy například v hale, předsíni za dveřmi, nebo u okna. Pak zlodějům stačí přiblížit se k domu, nebo dveřím, signál klíčku zachytit pomocí antény, zesílit ho a dálkově přenést k vozidlu, kde čeká druhý ze zlodějů s druhou částí elektronického zařízení. Po odemknutí už zbývá jednoduše nasednout a odjet. Možná Vás napadne, že po ujetí několika stovek metrů se vůz bez přítomnosti klíče zastaví, nebo zhasne motor. Bohužel to však není pravda. Automobil sice začne na palubní desce hlásit, že ztratil signál klíčku, ale i přesto je možné s ním nadále pokračovat v jízdě.

Jak snadné je odcizit automobil vybavený Keyless a podobnými systémy si můžete prohlédnout na videu v článku, který uveřejnil server Novinky.cz. Najdete ho ZDE.

Bezpečnost u různých automobilek


Již před rokem testoval německý autoklub ADAC možnost odcizení vozidel tímto způsobem u 24 modelů aut 19 značek a zjistil, že je velmi snadné je tímto trikem ukrást. Po roce ten samý test zopakoval, tentokrát však již se stovkou modelů od 30-ti různých značek a výsledkem bylo, že v tomto testu všechny automobily naprosto propadly! Na video přímo od ADAC se můžete podívat.



Lze se takovéto krádeži dostatečně bránit?


V současné době patrně neexistuje zaručený způsob, jak se takovéto krádeži bránit. Nejlepším řešením se v každém případě zdá instalace kvalitního zabezpečovacího prvku, který použití tohoto triku zabrání. Další možností, jak zlodějům ztížit cestu v krádeži automobilu touto metodou, může být uchovávání klíčku v domě jinde, než v předsíni či hale (např. ve středu domu), a internetem se šíří také rady, aby byl klíček ukládán do plechové krabičky, nebo dokonce lednice, která ve své podstatě funguje jako Faradayova klec, a tak by neměla žádný signál propustit dovnitř, ani ven. K ochraně je možné také zakoupit speciální obaly, které by rovněž měly signál dostatečně odstínit. K dostání jsou například ZDE NA AMAZONU


Doufejme, že výrobci vozidel budou na tuto velice nepříjemnou záležitost co nejdříve reagovat a umožní na klíči například dočasné vypnutí/uspání vysílání signálu pomocí tlačítka, nebo přepínače, i když se tím pochopitelně výrazným způsobem sníží komfort použítí Keyless systémů, tedy jeho původní myšlenka.